Jak začít

Natáčení:

Promyslete si během 5 minut, co budete natáčet a uvědomte si, že nenatáčíte žádný hollywoodský film. Trvání videa směřujte maximálně na 3 minuty. Filmujte na mobil, fotoaparát, tablet, oudorovou kamerou či na jednoduchou kameru. Připravte si kostru, co chcete ve filmu sdělit či natočit.

Točte klidně na přeskáčku, střihem si pak video přizpůsobíte dle časové posloupnosti či obsahu co chcete sdělit a na co dáváte důraz. Začátek můžete natočit až nakonec.

Jednotlivé záběry berte jako věty, které se pak spojí do scén jako odstavců, které by měly směřovat vyprávění a měly by držet příběh pohromadě.

Záběr začněte úvodní scénou, která bude představovat, kde se příběh odehrává a kdo je autorem. Můžete zabrat úvodní scénu z větší dálky, přibližovat prostor a pak střídat záběry či jeden záběr z různých úhlů či využijte zoom (s ním opatrně). Při jednotlivých záběrech si rozmyslete, kde záběr začne a kde skončíte.

Natáčejte ve výšce očí osoby, kterou snímáte a to i u dětí, kde je tendence točit je z výšky naší. Záběry v pohybu točte vždy zleva doprava.

Video budete stříhat, proto záběr vždy prodlužte o dvě sekundy před a po záběru. Točte dostatek materiálu z různých pohledů, vzdáleností či zoomů, budou se Vám při stihu hodit. Znáte to, při střihu Vám bude nejvíce chybět ten záběr, který nemáte natočený.

Stříhání:

Stříhání je pro dobré video nejdůležitější. Nemáte-li program na stříhání videa, stáhněte si zdarma program Movie Maker či iMovie. Programy umí rozdělit záběr, smazat přebytečný kus a naskládat za sebe různé dílčí záběry.

Vymažte nejprve nepovedené záběry a vyberte ty, které chcete použít. Záběry by měly jít za sebou ob jeden stupeň, tedy například celkový záběr, poté záběr poloviční např. záběr na přírodu, pak na přírodu se zvířetem, pak na detail zvířete a pak znovu na přírodu se zvířetem a pak celek přírody.

K videu patří hudba, která chytne za srdce či je charakterově blízká Vašemu projektu. Hudbu si vyberte předem.

Video by mělo sdělit obsah, co chcete říct a na co chcete vybrat peníze. Své video brzy opakovaným přehráváním důvěrně poznáte a každou chybu v toku budete cítit.

Triky pro video:

Přechody mohou mít různou délku: pro akční/rychlé video postačí půlsekundový přechod, záběry z romantického videa mohou přecházet i sekundu či víc. Držte výšku zvuku po celou dobu videa stejnou, jak hudby, tak hlasu. Na závěr si celý projekt prohlédněte a soustřeďte se právě na vyvážení hlasitosti. Titulky k videu vložte až zcela ke konci.

Efekt můžete získat i zrychlením či zpomalením záběru. Například postavíte-li kameru či fotoaparát na stativ či outdorovou kamerou na klip a zaberete např. kouř z komína či mraky na nebi 10 minut, vyjde Vám 10 vteřin zrychleného záběru.

Nevíte si rady?

Neváhejte a využijte pro vytvoření videa či další potřeby Naše služby.